виды и типы контактних линз - какие могут быть контактные линзы?

Види і типи контактних лінз – які бувають контактні лінзи?

Контактні лінзи – це загальна назва офтальмологічних виробів, які використовують для корекції зору, корегування зовнішності, зміни іміджу. Ця сфера офтальмології активно розвивається, тому видів лінз стає все більше. Тож ми підготували для вас кілька варіантів класифікації, щоб полегшити вибір та зорієнтувати вас в особливостях цих виробів.

Типи контактних лінз за жорсткістю (еластичністю)

В цій класифікації є дві групи:

  • Жорсткі виготовляють із твердого полімеру або силіконів. Лінзи практично не еластичні, тому потребують певного періоду звикання, можуть викликати дискомфорт на початку використання. Офтальмологічні вироби жорсткого типу застосовують при астигматизмі, кератоконусі, інших видах складних рефракцій. Досить тривалий час використовували жорсткі газонепроникні лінзи, однак вони часто викликали ускладнення при тривалому носінні. Тому нині застосовують вироби із газопроникних матеріалів.
  • М’які – більш поширені, адже період звикання до них досить короткий, вони щільно прилягають до рогівки, не сповзають, не викликають неприємних відчуттів. Єдиний недолік – такі лінзи не можуть допомогти у складних ситуаціях. Також на м’яких контактних лінзах утворюється більше нашарувань, але якісний догляд і очищення цю проблему легко усувають.

Хоча м’які лінзи комфортніші, інколи вони не підходять пацієнтам, тому потрібний тип має визначати лікар.

Види лінз за режимом носіння та тривалістю використання

Режим носіння визначає скільки часу протягом дня офтальмологічні вироби можна використовувати:

  • Денні розраховані на те, що їх одягають зранку та знімають ввечері перед сном (12-14 годин);
  • Лінзи гнучкого режиму можна носити протягом доби і не знімати на ніч. Такі вироби можуть перебувати на рогівці 24-36 годин.
  • Вироби пролонгованого типу змінюють раз на тиждень: їх можна носити протягом 7 діб, не знімаючи на ніч.
  • Контактні лінзи безперервного режиму носіння не знімають близько місяця. Однак цей тип можна використовувати не завжди. Тому попередньо слід проконсультуватися з офтальмологом.

Найтриваліший термін використання у деяких видів жорстких лінз – одну пару можна носити близько року. М’які лінзи використовують менше:

  • Річні – 6-12 місяців (змінюють 2 рази на рік);
  • Лінзи планової заміни носять 1-6 місяців;
  • Одноденні можна носити протягом 1 дня. Після цього їх викидають.

Контактні лінзи планової заміни мають різний термін використання, тому їх поділяють на двотижневі, однотижневі. До цього типу зараховують і одноденні.

Які є контактні лінзи за призначенням?

Оптичні – здійснюють корекцію вад зору.

Терапевтичні застосовують під час лікування: для захисту рогівки чи пролонгованої дії лікарських препаратів.

  • Косметичні допомагають усунути вади рогівки (вроджені, після хірургічного втручання тощо).
  • Декоративні або кольорові змінюють колір рогівки. Їх використовують для зміни іміджу чи як частину карнавальних костюмів. Є види з діоптріями (коригують зір) та без діоптрій (використовуються виключно з декоративною метою).
  • Для занять спортом: такі вироби допомагають гравцям змінювати контрастність та краще бачити м’яч. Нині вони ще не набули значного поширення.

Крім того, залежно від виду та ступеня захворювання очей контактні лінзи є:

  • Торичні (астигматизм);
  • Мультифокальні (пресбіопія);
  • Сферичні (далекозорість, короткозорість).

Разом з тим, усі лінзи мають певні параметри добору, необхідні конкретному пацієнту. Вид за всіма перерахованими критеріями, а також потрібні параметри, виробника та модель повинен призначати лікар-офтальмолог після проведення обстеження. Усі ці дані він зазначає в рецепті для контактних лінз.

ГоловнаКаталог
Пошук